Péče o bříško se během těhotenství dostává do centra všeho dění. Hladíme ho, komunikujeme s ním, mažeme jej nejrůznějšími krémy a oleji. Ke konci už se cítíme tak plné, že se i těšíme na porod, ale po něm se natolik soustředíme na péči o novorozené miminko, že na sebe často zapomeneme, nebo o tom, že existuje nějaká péče o bříško po porodu, často ani nevíme.
Proč je péče o bříško důležitá
Po porodu je najednou veškerý pocit plnosti pryč a nahradí jej pocit prázdna a chladu, který se z bříška dostává do celého těla a mysli. Proto je velmi důležité se tomuto pocitu věnovat a opečovat jej – teplem, láskou a pocitem bezpečí.
Nehledě na to, že za krátké období šestinedělí se vše, co se za devět měsíců různě přizpůsobovalo miminku v bříšku a rostoucí děloze, znovu vrací do původní podoby.
Ideál – zavinovací šátek
Nejideálnější je bříško hned po porodu zavinovat do šátku z přírodního neelastického materiálu, jako je len, bavlna či konopí. Šátek plní hned několik funkcí –
- udržuje bříško v teple, což napomáhá pocitům chladu, ale také vylučování očistků a zavinování dělohy
- slouží jako podpora středu těla, pánevního dna a páteře
- pomáhá správnému držení těla
- vede k ploššímu bříšku
- pomáhá při diastáze, tedy rozestupu břišních svalů.
Masáž bříška
Skvělá je i jemná masáž bříška, ať už druhou osobou, nebo si ji může žena udělat sama – je to skvělá možnost věnovat chvíli času sama sobě a láskyplně se opečovat. Vhodné jsou teplé oleje – například sezamový či mandlový, vyvarujte se určitě chladivým olejům, jako je kokosový a olivový.
Kromě vědomé chvíle pro sebe masáž bříška napomáhá
- odchodu očistků
- navrácení energie do Života, jak se dříve bříšku říkáválo
- dodávání ztraceného tepla
- zlepšení prokrvení a cirkulaci lymfatického systému
- navrácení orgánů na své místo
- stimulaci trávení
- péči o případnou porodní jizvu.
Obéma zmíněným způsobům i pár dalším se věnuji v mém online kurzu Láskojení.