Poporodní péče

Období po porodu je nejspirituálnější a nejvíce transformační zážitek v životě ženy. Porodem nakřáplá žena jako váza, která byla dlouhých devět měsíců jedno s dítětem, nyní opět stojí sama za sebe, a navíc se má vědomě starat o dítě, o něž její tělo zcela automaticky pečovalo devět měsíců. 

Její jednota a stabilita jsou narušeny, to, co nesloužilo ani dříve, nyní neslouží vůbec. Váza se rozbila, něco z torza zůstalo, ale kolem něj jsou střepy, kolem kterých se musí našlapovat opatrně, jelikož ani samotná žena neví, které z nich bude slepovat zpátky a které nahradí jinými. A období po porodu rozhodně není obdobím, kdy je potřeba vrhnout se do práce a slepovat.

Ženě se otevírá brána její intuice a vnitřní moudrosti, aby mohla naslouchat svému dítěti. Bohužel nenaslouchá jenom jemu, ale slyší a tuší i to, co se děje v lidech okolo ní. Její zvýšená vnímavost ke všemu kolem ji dělá velmi zranitelnou.

Znovuzrozená žena si potřebuje zvyknout na svou novou roli, vplout do ní s lehkostí, najít své cesty a způsoby péče o dítě. Zároveň se jí vynořují stíny, o nichž neměla dříve ani tušení, a je důležité, aby i ona měla svou oporu, osobu, na níž se může obrátit.

Dříve se o šestinedělku staraly ženy – dávaly jí oporu, jakou potřebovala, aby se mohla věnovat svému dítěti. Byly jí psychickou oporou, vařily jí bylinné čaje, udržovaly ji v teple, masírovaly ji, vařily, pečovaly o domácnost.

V dnešní izolované době se tento aspekt respektu a pokory vytrácí a já bych mu velmi ráda pomohla se opět oživit,  jelikož jsem si sama zažila, jaké je šestinedělí bez ženské podpory. 

Jak může poporodní péče vypadat?

Je tolik možností poporodní péče jako je žen. Jen vy víte, co zrovna potřebujete, a v jakém rozsahu – zda pouze jednorázově, pravidelně každý den či třeba dvakrát týdně. 

  • Můžu být po vašem boku jako kamarádka. Vyslechnu váš porodní příběh a v případě potřeby s ním budeme citlivě pracovat – pomohu vám rozpustit vzniklé bloky, odpustit sama sobě..Budu u vás, když se budete potřebovat vypovídat, prožít si své emoce..
  • Mohu se projevit jako matka citlivou péči o vás – připravím vám bylinné čaje a koupele, namasíruji bříško, obklopím vás vůněmi a teplem, nabídnu objetí..co bude potřeba.
  • Jako hospodyně vám mohu nabídnout péči o domácnost – úklid, nákup, vaření..Pomoci zvelebit prostor kolem vás.
  • Jako chůva mohu pohlídat a zabavit vaše starší děti, abyste měla čas na sebe a miminko.
  • Jako žena-matka vás mohu podpořit v kojení, sdílet své zkušenosti s péčí o dítě a mateřstvím..
  • A samozřejmě můžeme podle potřeby všechno nakombinovat tak, jak budete potřebovat.
Ceník poporodní péče