O mně

Jmenuji se Jana Horáčková a jsem maminkou dvou dětí. Můj prvorozený mne uvedl do mateřství se vší silou a intenzitou tohoto přechodového období.

Na mé první šestinedělí jsem absolutně nebyla připravená. Celé těhotenství jsem se připravovala na domácí porod a šestinedělí jsme měli v plánu zvládnout jen s mým mužem. Jenomže jsme nepočítali s tím, že po porodu budu fyzicky dva týdny mimo provoz a kojení nebude tak samozřejmé a přirozené, jak to do té doby působilo. Bojovala jsem s bolestí, špatně se přisávajícím plačtivým synem, řešili jsme uzdičku, pilovali techniku, alternativně dokrmovali cévkou, brala jsem bylinky na podporu laktace, volné chvíle trávila s odsávačkou, a přesto jsem na konci šestinedělí skončila s abscesem a synem, který se již k prsu nechtěl přisát.  

Díky svému prožitku a prožitkům žen v mém okolí jsem se začala více zajímat o poporodní péči a kojení. 

Prošla jsem certifikovaným kurzem pro poporodní duly u již neexistujícího Umění poporodní péče (NAPP z. s.) a kurzy poporodní péče u bývalé bylinkářky Jany Urbánkové (tehdejší majitelky internetového obchůdku Harmonie ženy).

V laktačním poradenství je mi nejsympatičtější přístup Přirozeného kojení, kde jsem si také prošla kurzem. 

Jakožto vystudované bioložce je mi blízké fungování hormonů a jejich vliv na naše tělo a psychiku, z čehož ve své práci vycházím. Tyto znalosti si také prohlubuji, například na seminářích s Dr. Michelem Odentem.  

Téma kojení a poporodní péče pojímám celostně a k tomu mi slouží také technika odstraňování strachů, obav, traumat a psychických bloků, které si v sobě neseme z našeho vlastního prenatálního období a které předáváme našim dětem. Prošla jsem základním a třemi prohlubujícími kurzy motýlí terapie (metamorfní techniky) pořádanými asociací Inspirala, a tak mohu ženy a jejich děti podpořit i tímto způsobem. 

A jaké bylo mé druhé šestinedělí? Bylo náročné, co se týče sžívání nové rodiny, ale co se týče sebepéče, již jsem nic nenechala náhodě. Podpořila jsem regeneraci svého těla bylinnými napářkami, vyživujícími nápoji a stravou, věnovala se svému bříšku podvazováním i masážemi bylinnými koulemi. Kojení nebylo zcela bez problémů, ale se vším jsme si s dcerkou poradily, jelikož jsem již věděla, jak na to. Bylo to krásné období a ráda na něj vzpomínám. 

A co je o mne ještě dobré vědět? Kromě biologie jsem vystudovala i španělský jazyk, který ve své práci plně využívám: vedu kurzy předporodní přípravy pro hispánsky mluvící a také kurzy španělštiny pro maminky za přítomnosti dětí.