Laktační poradenství

Jako prvorodička jsem brala kojení jako něco naprosto přirozeného, co není potřeba se učit ani se na to nijak připravovat. Kolem sebe jsem měla jen pár maminek, všechny kojily a nikdy o žádných problémech nemluvily. Byla to pro mě samozřejmost, která se po přirozeném porodu stane sama. Žádné komplikace jsem si nepřipouštěla, ani mě to nenapadlo. Vzhledem k neinformovanosti jsem nepoznala, zda se syn správně přisál, četla jsem, že kojení nebolí, tak když byl u prsa, brala jsem, že saje. Zpětně vím, že když se poprvé skutečně přisál, věděla jsem o tom. Neskutečně to bolelo. Syn stále ubíral, tak se u nás začaly střídat laktační poradkyně. Řešily jsme různé polohy, způsoby, načasování. Podporu tvorby mléka. Podjazykovou uzdičku. Bolest bradavek, která se nedala vydržet. Alternativní přikrmování umělým mlékem prstem přes cévku. Neustálé odsávání mléka. Řešení retence, zánětu, nakonec i abscesu - vše během šestinedělí. Mléko se mi přestalo tvořit, když byly synovi tři měsíce.
Poporodní dula Jana Horáčková

Tim pro mne téma kojení neskončilo. Dále jsem hledala co nejvíce informací, abych si případně u dalšího dítěte uměla poradit. Už má první zkušenost mi dala tolik informací, návodů a témat k přemýšlení, že se o ně ráda v případě potřeby podělím.

Nejsem certifikovaná laktační poradkyně, neprošla jsem žádným kurzem pro ně určeným. Jsem pouze matkou, která na své cestě ke kojení zjistila, že vše není jen o technice a množství mléka, i když hrají velkou roli. Matka, která zjistila, že neexistují jen lahvičky a dudlíky, kterými lze dítě nakrmit, že existují i jiné cesty, aby i krmení neztratilo nic na intenzitě kojení – přestože mi to trvalo hrozně dlouho. Inu, každá máme své bloky, se kterými je třeba pracovat..

S čím vám můžu pomoci..

  • navodit pohodu a klid, aby vás problémy s kojením nestresovaly;
  • zkontrolovat techniku kojení;
  • najít vhodnou polohu ke kojení;
  • podělit se o tipy pro lepší přisávání;
  • sdílet své zkušenosti s podpořením tvorby mléka – včetně relaxací a vizualizací;
  • poradit s alternativním přikrmováním;
  • pomoci najít duchovní příčinu problémů;
  • v případě nekojení vyslechnutí a pomoc k překlenutí této ztráty, aby vás nechala bez pochyb o sobě samé a beze strachu, jak to bude příště.
Ceník laktačního poradenství